NAACP Image Award Nominations

naacp
(left to right) Michael Strahan, Tatiana Ali, Kyle Massey, Wanda Sykes, Taye Diggs, Chairman of the 41st NAACP Image Awards Clayola Brown, Executive Producer Vicangelo Bulluck, and Chris Massey

“Precious: Based on the novel ‘Push’ by Sapphire” dominated the nominations for the 41st NAACP Image Awards on Wednesday morning, earning eight nods — best film, best director for Lee Daniels, screenplay for Geoffrey Fletcher, best actress for Gabourey Sidibe, supporting actress for Mariah Carey, Mo’Nique and Paula Patton and supporting actor for Lenny Kravitz.

The winners will be announced during a two-hour telecast on Fox on Feb. 26.

Full List of Nominations Below

TELEVISION CATEGORIES
Outstanding Comedy Series

• “30 Rock” (NBC)
• “Everybody Hates Chris” (CW)
• “Glee” (FOX)
• “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• “Ugly Betty” (ABC)

Outstanding Actor in a Comedy Series
• Daryl “Chill” Mitchell – “Brothers” (FOX)
• Donald Faison – “Scrubs” (NBC)
• Dulé Hill – “Psych” (USA Network)
• LaVan Davis – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Tyler James Williams – “Everybody Hates Chris” (CW)

Outstanding Actress in a Comedy Series
• America Ferrera – “Ugly Betty” (ABC)
• Cassi Davis – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• CCH Pounder – “Brothers” (FOX)
• Sherri Shepherd – “Sherri” (Lifetime)
• Tichina Arnold – “Everybody Hates Chris” (CW)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
• Lamman Rucker – “Tyler Perry’s Meet the Browns” (TBS)
• Lance Gross – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Larenz Tate – “Rescue Me” (FX)
• Malcolm-Jamal Warner – “Sherri” (Lifetime)
• Tracy Morgan – “30 Rock” (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
• Ana Ortiz – “Ugly Betty” (ABC)
• Keshia Knight Pulliam – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Tisha Campbell-Martin – “Rita Rocks” (Lifetime)
• Vanessa Williams – “Ugly Betty” (ABC)
• Wendy Raquel Robinson – “The Game” (CW)

Outstanding Drama Series
• “Cold Case” (CBS)
• “Grey’s Anatomy” (ABC)
• “HawthoRNe” (TNT)
• “Lincoln Heights” (ABC Family)
• “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series
• Anthony Anderson – “Law & Order” (NBC)
• Hill Harper – “CSI: NY” (CBS)
• LL Cool J – “NCIS: Los Angeles” (CBS)
• Laurence Fishburne – “CSI: Crime Scene Investigation” (CBS)
• Taye Diggs – “Private Practice” (ABC)

Outstanding Actress in a Drama Series
• Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Jada Pinkett Smith – “HawthoRNe” (TNT)
• Jill Scott – “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)
• Regina King – “Southland” (NBC)
• Sandra Oh – “Grey’s Anatomy” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

• Corey Reynolds – “The Closer” (TNT)
• Delroy Lindo – “Law & Order: Special Victims Unit” (NBC)
• James Pickens, Jr. – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Mekhi Phifer – “Lie To Me” (FOX)
• Rocky Carroll – “NCIS” (CBS)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
• Anika Noni Rose – “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)
• Audra McDonald – “Private Practice” (ABC)
• Gabrielle Union – “Flash Forward” (ABC)
• Jurnee Smollett – “Friday Night Lights” (NBC)
• S. Epatha Merkerson – “Law & Order” (NBC)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• “America” (Lifetime)
• “Brick City” (Sundance)
• “Georgia O’Keefe” (Lifetime)
• “Gifted Hands” (TNT)
• “Relative Stranger” (Hallmark)

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Cuba Gooding Jr. – “Gifted Hands” (TNT)
• Eriq La Salle – “Relative Stranger” (Hallmark)
• Gus Hoffman – “Gifted Hands” (TNT)
• Jaishon Fisher – “Gifted Hands” (TNT)
• Philip Johnson – “America” (Lifetime)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Aunjanue Ellis – “Gifted Hands” (TNT)
• Cicely Tyson – “Relative Stranger” (Hallmark)
• Kimberly Elise – “Gifted Hands” (TNT)
• Rosie O’Donnell – “America” (Lifetime)
• Ruby Dee – “America” (Lifetime)

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
• Bryton James – “The Young and The Restless” (CBS)
• Cassius Willis – “The Young and The Restless” (CBS)
• Cornelius Smith, Jr. – “All My Children” (ABC)
• Terrell Tilford – “One Life To Live” (ABC)
• Texas Battle – “The Bold and the Beautiful” (CBS)

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
• Daphne Duplaix – “One Life to Live” (ABC)
• Debbi Morgan – “All My Children” (ABC)
• Eva Marcelle – “The Young and the Restless” (CBS)
• Tatyana Ali – “The Young and The Restless” (CBS)
• Tonya Lee Williams – “The Young and the Restless” (CBS)

Outstanding News/ Information – (Series or Special)
• “Anderson Cooper 360: President Obama’s African Journey” (CNN)
• “CNN Presents: Reclaiming the Dream 2” (CNN)
• “The Inauguration of Barack Obama, 44th President of the United States” (BET)
• “Judge Mathis” (Syndicated)
• “Leading Women: India.Arie, Dr. Maya Angelou” (Centric)

Outstanding Talk Series
• “Lopez Tonight” (TBS)
• “The Mo’Nique Show” (BET)
• “The Tyra Banks Show” (CW)
• “The View” (ABC)
• “The Wanda Sykes Show” (FOX)

Outstanding Reality Series
• “American Idol 8” (FOX)
• “America’s Next Top Model” (CW)
• “Dancing With the Stars” (ABC)
• “Extreme Makeover” (ABC)
• “Real Housewives of Atlanta” (Bravo)

Outstanding Variety – (Series or Special)
• “BET Awards 2009” (BET)
• “Bill Cosby: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor” (PBS)
• “Michael Jackson Memorial Service” (ABC, BET, CNN, MTV, NBC)
• “Wanda Sykes: I’ma Be Me” (HBO)
• “We Are One: The Obama Inaugural Celebration at the Lincoln Memorial” (HBO)

Outstanding Children’s Program
• “The Backyardigans – The Action Elves Save Christmas” (Nickelodeon)
• “Dora The Explorer: Dora’s Christmas Carol Adventure” (Nickelodeon)
• “Go, Diego, Go: Diego Reunites Hippopotamus and Oxpecker” (Nickelodeon)
• “True Jackson, VP” (Nickelodeon)
• “Wizards of Waverly Place: The Movie” (Disney Channel)

Outstanding Performance in a Youth/Children’s Program – (Series or Special)
• Caitlin Sanchez – “Dora the Explorer” (Nickelodeon)
• Keke Palmer – “True Jackson, VP” (Nickelodeon)
• LaShawn Jeffries – “The Backyardigans” (Nickelodeon)
• Nick Cannon – “TeenNick HALO Awards” (TeenNick)
• Selena Gomez – “Wizards of Waverly Place” (Disney Channel)

RECORDING CATEGORIES
Outstanding New Artist
• Jeremih (Def Jam)
• Keri Hilson (Mosley Music Group/Zone 4 Inc/Interscope Records)
• K’Jon (Universal Republic Records)
• Kristinia DeBarge (Def Jam)
• Melanie Fiona (SRC/Universal/Motown)

Outstanding Male Artist
• Anthony Hamilton (SoSo Def/Jive Records)
• Charlie Wilson (Jive Label Group)
• Jay-Z (Atlantic Records)
• Maxwell (Columbia Records)
• Ne-Yo (Def Jam)

Outstanding Female Artist
• Alicia Keys (Columbia Records)
• India.Arie (Universal Republic Records)
• Mary J. Blige (Matriarch/Geffen)
• Rihanna (Def Jam)
• Whitney Houston (Artista Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration
• 3 Mo’ Divas (MariMo’ Music Inc.)
• The Black Eyed Peas (Interscope Records)
• Day26 (Bad Boy Records)
• Jay-Z ft. Alicia Keys (Atlantic Records)
• Jay-Z ft. Rihanna & Kanye West (Atlantic Records)

Outstanding Jazz Album
• “Detroit” – Gerald Wilson Orchestra (Mack Avenue Records)
• “He and She” – Wynton Marsalis (Blue Note Records)
• “Kind of Brown” – Christian McBride & Inside Straight (Mack Avenue Records)
• “Poetically Justified” – Marcus Johnson (Three Keys Music)
• “The Real Thing” – Vanessa Williams (Concord Records)

Outstanding Gospel Album – (Traditional or Contemporary)
• “A City Called Heaven” – Shirley Caesar (Light Records)
• “How I Got Over” – Vickie Winans (Destiny Joy)
• “Love Unstoppable” – Fred Hammond (Verity Records)
• “Still” – BeBe & CeCe Winans (B & C Records)
• “We Are All One: Live In Detroit” – Donnie McClurkin (Verity Records)

Outstanding World Music Album
• “11:11” – Rodrigo y Gabriela (ATO Records/Red)
• “Black President” – Sila and the Afrofunk Experience (Visila Records)
• “Morabeza” – Maria de Barros (Sheer Legacy [Sheer Group South African Label])
• “ReCreation” – Zap Mama (Heads Up International/Concord Music Group)
• “Seya” – Oumou Sangare (Nonesuch/World Circuit)

Outstanding Music Video
• “Blame It” – Jamie Foxx ft. T-Pain (J Records/MBK Entertainment)
• “Boom Boom Pow” – The Black Eyed Peas (Interscope Records)
• “I Look To You” – Whitney Houston (Arista)
• “Pretty Wings” – Maxwell (Columbia Records)
• “Try Sleeping With A Broken Heart” – Alicia Keys (J Records/MBK Entertainment)

Outstanding Song
• “Bad Habits” – Maxwell (Columbia Records)
• “Blame It” – Jamie Foxx ft. T-Pain (J Records/MBK Entertainment)
• “Empire State of Mind” – Jay-Z ft. Alicia Keys (Atlantic Records)
• “God In Me” – Mary Mary (Columbia Records)
• “Pretty Wings” – Maxwell (Columbia Records)

Outstanding Album
• “The Blueprint 3” – Jay-Z (Atlantic Records)
• “BLACKsummers’night” – Maxwell (Columbia Records)
• “The Element of Freedom” – Alicia Keys (J Records/MBK Entertainment)
• “Memoirs of an Imperfect Angel” – Mariah Carey (Def Jam)
• “Stronger With Each Tear” – Mary J. Blige (Matriarch/Geffen)

2 Comments

Leave a Reply